Vitajte na nitram147.eu !

Malý iskriskový teslov transformátor

Mojim cieľom bolo zostaviť jednoduchý malý iskriskový teslov transformátor.

Začal som navíjaním sekundárnej cievky na obal od šumivých vitamínov:

Meranie indukčnosti cievky na RLC:

V nepájivom poli som si postavil jednoduchý nastaviteľný frekvenčný generátor na zistenie rezonančnej frekvencie sekundárnej cievky:

Daný generátor som cez dve antiparalelne zapojené led diódy (v mojom prípade oranžové, no na farbe nezáleží) pripojil k jednému z koncov sekundárnej cievky, druhý konec ostal ,,v lufte,, :

Ak vychádzame z predpokladu, že ak budeme na koniec sekundárnej cievky privádzať napätie správnej frekvencie (jej rezonančnej) bude sa nám na cievke indukovať napätie a tiecť nám prúd zo-do generátoru → led diódy budú svietiť. Výslednú frekvenciu zmeráme čítačom :

Pri meraní rezonančnej frekvencie však nastal problém – harmonické frekvencie. Čiže naše ledky svietili pomaly každých +-50kHz → je to nepoužiteľné :(

Ostáva nám teda už len spôsob zmerania výpočtom, no to si najprv musíme zmerať parazitnú kapacitu medzi sekundárnou cievkov a zemou.

Meranie indukčnosti primárnej cievky (improvizovanej):

Po vynulovaní (odpočítaní) indukčnosti káblov na RLC (ako možno vidieť na obrázkoch) som zistil, že je indukčnosť primárnej cievky príliš nízka a aby som dostatočne zhodil jej rezonančnú frekvenciu, potreboval by som veľmi veľký vysoko-napäťový kondenzátor (rádovo desiatky nF), ktorý by celý malý design kazil svojou obrovskou veľkosťou, alebo by som potreboval rapídne zvýšiť počet závitou primárnej cievky (rádovo desiatky závitov). Z tohto dôvodu som projekt odložil. Mal to byť malý teslov transformátor, no aby sa dal funkčne vyhotoviť potreboval by mať veľké rozmery (primárna strana).